Our Staff

Jump to:


Whole College

College Leadership Team

James SMITH
Mark POULSUM
Alice CHENG

Primary

Primary Leadership Team

Kate AGARS

Year 1

Deborah PLANT
Nerida KIPROTICH
Rebecca RYDER
Connie CHEUNG
Gigi JOSE
Maren GASSER
Georgia KALOZAKI
Tatiana BAKER

Year 2

stanhope_krisKris STANHOPE
Charlene CANN
Lisa KLATT
Lauren MILLER
Laura YATES
Shaila SUBBA
Madeleine STANDER

Year 3

Joanne GRAINGER
Carmel HANLON
Scott PRATT
Lindsay SHORTHOUSE
Isvarya GOWTHAMAN
Barbara HAUPTFLEISCH
Ivy JIANG

Year 4

Nicole O’BRIEN
Fiona MCLOUGHLIN
Mark STEED
Nicolien FRYER
Tanya INKIN
Kathryn PRATT

Year 5

Lindsay FISHER
Craig GOUK
Anna SHERRIFF
Keiko TRIMINGHAM

Year 6

Jason EDWARDS
Emma CAMERON
Kevin McDAVID
Melanie WILLIAMS
Vallery Fabilla
Keiko TRIMINGHAM

Primary Chinese

Natasha YUAN
Suvy SHU
Vivian WANG
YanPing ZHAO
Mandy CHAN
Anne LEE
Jing MCGILVRAY
Winne YAM

Primary Specialists

Megan DUCKETT
Christopher McLEAY
Joanna HUBBARD
debarr_martinMartin DE BARR

Primary Learning Diversity

Nicola DUNN
Heather DARLING
Heidi RAIKOWSKI
Emma FITZGERALD
Michelle JONES
Lisa TSANG

Secondary

Secondary Leadership Team

Mark POULSUM
mccann_brianBrian McCANN
Annette GARNETT
Jonny TATE

Design

Tod BAKER
Robert MCCORMACK
Eugene TASKER
whittaker_gillianGillian WHITTAKER
Michael VEILLEUX
Marilou PERALTA

English Language and Literature

Steve BOLTON
Claire NEALE
kirk_alanAlan KIRK
Paul MCGOEY
Fiona TATE
Vanessa VIIRRET
Barry WILKINSON

Individuals and Societies

Tania TASKER
Nicola GRANT
Daniel HANSSON
Raina ZHAPAROVA
Alex WOODS

Language Acquisition

Maggie LEE
Candice CHEN
Elaine LEUNG
Valerie MAO
Danny SHIH
Amy YANG
Kelly CHAK-MARX
Claire LIAO
tang_oscarOscar TANG
Andrea OUIMETTE

Mathematics

Anson CHAI
Alastair MACK
Maricar MONTANO
Kevin RYDEARD
Stacy SOMMERFIELD

Music

davis_mattMatt DAVIS
Madelyn BANAHENE
Joseph TADEO

Physical and Health Education

philip_nigelNigel PHILIP
Lydia CLOHESY
Amy PROSSER
Chris RYAN
Andrew PAGE

Science

John TURNER
Natalie FONG
Toni GREENE
Johanna GOODLAD
Amanthi JAYEMANNE
Nik LIGHT
mackenzie_markMark MACKENZIE
Jonny TATE
leung_tommyTommy LEUNG
Rudolf YU

Theatre

Danielle VEILLEUX
Sarah SWEETMAN
Carla ACEPCION

UNLOCK / EAL

Kirsty JONES
Linda YU

Visual Arts

Sharon McMAHON
Reysibel Kyle CABATUAN

Secondary Learning Diversity

Sarah BARNETT
Shija GODFREY
Patgee SZETO
Stefan SCHEAR
Meena VENKATASUBRAMANIAN

CAS

Jonny TATE

Higher Education Office

Susie BLOMFIELD
Michelle TSANG

Library

Leanne SERCOMBE
Akina LAM
Hema MATHIVANAN
Cheryl PACIFICO
tuvera_enricoEnrico TUVERA III
Sami SUN

Student Counsellors

Michaela BYRNE
Jordana VELASCO (Jordy)
Kyo WONG

Support Staff

Admissions

Lorena HEATH
Joyce KWOK

Communications and Development

Amy FREED
Margaret LEE

Facilities

tam_tammyTammy TAM
tam_royRoy TAM

HR & Finance

Clement TAM
Mandy KwokMandy KWOK
Joyce KWOK
Lisa SAKAI

ICT

George TIBBETTS
chow_charlesCharles CHOW
Clare CIRIACO
Stephen LUI
Colleen SASOY

Nurse

Joan MERTO

Personal Assistants & Secretaries

Karen SHUM
Karina CANN
richardson_claudiaClaudia RICHARDSON
Wingsum KuWingsum KU
Natalia EDDY

Reception

Rita NG
Mamta MUKHERJEE

Resources

priest-bobBob PRIEST

Wellness Centre

Tuomas VIIRRET