Our Staff

Jump to:


College Leadership Team

Mark BEACH
Peter LASSCOCK
Chris BARR
James SMITH
Pat ROMANO

Primary

Primary Leadership Team

Chris BARR
Andy EASTWOOD
Jason BOON
Kate AGARS

Primary Chinese

Lilian WONG
Suvy SHU
Vivian WANG
YanPing ZHAO
Judy LI
Judith LAU
Ting Lloyd

Primary Learning Diversity

Shann ANDERSON
Joanne GRAINGER
Heidi METZLER
Alice BISLEY
Sandhya KEDIA
Kristi JERVIS

Primary Specialists

Damian TRIMINGHAM
Lawrence WILKINSON
Kate SAUNDERS
Frank DONNOLI
Christopher McLEAY
Martin DE BARR

Year 1

Nicole O’BRIEN
Nicola DUNN
Katie WARNER
Nerida KIPROTICH
Mary Jean DU PLESSIS
Maren GASSER
Michelle JONES
Gigi JOSE

Year 2

Loretta ROMANO
Connie CHEUNG
Claire NICHOLS
Anna SEWARD
Terry TOBIN
Anita MENON
Mariam FIAZ
Eleanor BROOKS

Year 3

Kim WARD
Kim CASSEL
Carmel HANLON
Lisa KLATT
Tegan McGRATH
Mercia SIMEON
Jennifer GAN
Shaila SUBBA

Year 4

Kris STANHOPE
Sarah McDAVID
Anna SHERRIFF
Mark STEED
Christin ARDI
Sally NOLAN
Tracey EALES
Wanda WIDURITA

Year 5

Terry EVANS
Kevin McDAVID
Lindsay FISHER
Wendy URQUHART
Kay DREW
Keiko Trimingham

Year 6

Jason EDWARDS
Adam WARD
Kylie HARRISON
Emma CAMERON
Ian URQUHART
Keiko Trimingham

Secondary

Secondary Leadership Team

James SMITH
Sue THOMAS
Adrian GAN
Brian MCCANN

Higher Education Office

Susie BLOMFIELD
Marisa JACKSON
Dorothy NG

CAS

Peter MUIR

Design

Michael FRASER
Danny FREER
Gillian WHITTAKER
Gemma SOUTH
Michael VEILLEUX
Lydia YAU

Drama

Danielle VEILLEUX
Paul McCRACKEN
Carla ACEPCION

English Language Acquisition

Steve BOLTON
Annette GARNETT
Alan KIRK
Vanessa VIIRRET
Natasha THOMAS
Claire NEALE
Dilan ABEYNARAYANA
Luc DI GREGORIO

Individuals and Societies

Cheryl OSBORNE
Alex WOODS
Bruce TAYLOR
Tania PICKETT
Emma NEUPREZ
Daniel HANSSON
Grant ALTOFT

Language Acquisition

Joanne LI
Coco FAN
Sanny YIN
Maggie LEE
Elaine LEUNG
Oscar TANG
Danny SHIH
Andrea OUIMETTE
Kayti MARR
Claire LIAO
Tina Ma

Mathematics

Alastair MACK
Danielle DEMPSEY
Paul RENIE
Hin-Hey LAM
Anson CHAI
Rob STREET
Kevin RYDEARD

Music

Matt DAVIS
Dionne LASHLEY
Sebastian FALCON

Physical and Health Education

Jason McKIMMON
Peter MUIR
Nigel PHILIP
Tuomas VIIRRET
Caesar CHUNG

Science

John POWER
Mark MACKENZIE
Virginia PLAYER
Amanthi JAYEMANNE
Natalie FONG
Alan FORSTER
Jonny TATE
Tommy LEUNG
Rodhnhey KWAN HUANG

Visual Art

Fiona KENNEDY-ALTOFT
Dion KAY
Sharon McMAHON
Hoi Mei YANG
Subhadra Nunez

Secondary Learning Diversity

Åsa HAEGGBLOM
Jill WALGREN
Katie SALTER
Patgee SZETO
Meena VENKATASUBRAMANIAN
Stefan SCHEAR

Library

Kelly LIU
Leanne SERCOMBE
Maura CORCORAN
Wendy GREENE
Enrico TUVERA III
Judy MOK

Digital Literacy

Joe LEITHHEAD
Andrew CHAN
Swati IYER
Ritu GUPTA

Student Counsellors

Evonne DRAKOUSIS
Tracey CHITTY
Kate TSE

Support Staff

Admissions

Bob PRIEST
Annie WONG

Communications and Development

Amy FREED
Margaret LEE
Vienna CHAN

Facilities

Donald CROUCHER
Roy TAM
Michael KWAN
Wing Tat CHAN
David YUEN
Lothar WITT

HR & Finance

Clement TAM
Mandy KwokMandy KWOK
Tammy TAM
Joyce KWOK
Lisa SAKAI

ICT

George TIBBETTS
Clare CIRIACO
Charles CHOW
Stephen LUI
Chi Yeung WAN

Nurse

Personal Assistants & Secretaries

Monica LING
Claudia RICHARDSON
Karina CANN
Karen SHUM
Rusty MANLANGIT

Reception

Windy Wong
Madeleine Stander

Resources

Mimi KUROSAWA

Wellness Centre

Terri CHRISMAN